Zeleninový vývar

Zeleninový vývar je základem našeho vaření. Téměř při každém vaření ho budeme potřebovat.

Uvařit vývar je velmi jednoduché a můžeme ho v lednici skladovat i několik dní. Na rozdíl od tepelně upravené zeleniny, kterou bychom měli sníst do 3 hodin.

Zeleninový vývar vaříme z „odpadu“ :-)

Myslím tím, že ho vaříme z věcí, které normálně vyhazujeme. Slupky, košťály, zbytky, starší zelenina, která už se nám nelíbí na přímé použití, ale jinak jí nic není. Všechno musí být důkladně očištěné a nesmí tam být žádná plíseň, nebo hniloba. Pamatujete, že pokud je jídlo plesnivé, nebo shnilé jen z části, je nakažené celé. Nic neokrajujte a rovnou to vyhoďte, pokud si nechcete zamořit všechno, co uvaříte.

Je dobré slupky a zbytky z vaření uchovat v lednici a pak na vývar použít. Nebojte se ničeho. Každý vývar tak bude originál a vaše jídla nebudou fádní, ale pokaždé malinko jiná.

Co se osvědčilo do vývaru:

Slupky a odřezky z petržele, celeru, mrkve, černé ředkve, okurky, různé natě. Slupka, odřezky i dužnina se semínky z dýně.

Nepoužil bych slupky z cibule.

Postup:

Napustíme hrnec asi ze 2/3 studenou vodou. Vložíme mořskou řasu a pak slupky, košťály a vše co jsem popsal výše tak, aby byl hrnec skoro plný. Mořská řasa je úžasný zdroj vitamínů a minerálů, které dostaneme do vývaru.

Hrnec přikryjeme pokličkou a pomalu přivedeme k varu. Poté vaříme na malém plamenu asi 45min. Poté vývar dobře z cedíme. Pokud vývar chceme skladovat, nesmí obsahovat žádné kousky zeleniny.

Miloš Adámek